Grammy Awards 2015 Nominations

The Grammy Nominations began this morning, when Ed Sheeran and Pharrell Williams announced 5 categories. More announcements will be made via twitter between 9 am and 2 pm. Album of the Year will be revealed tonight on A Very GRAMMY Christmas special on CBS at 9/8c PM.

Congrats to Carrie Underwood and Keith Urban who both got two nominations apiece. Jennifer Hudson nabbed a nom as did the a cappella group, Pentatonix!

The 57th Grammy Awards airs on CBS Sunday February 8 on CBS

Grammy Awards 2015 Nominations

Album of the Year

Morning Phase – Beck Hansen
Beyoncé – Beynonce
X – Ed Sheeran
In The Lonely Hour – Sam Smith
Girl – Pharrell Williams

Best New Artist

Iggy Azalea
Bastille
Brandy Clark
Haim
Sam Smith

Song of the Year

All About That Bass – Meghan Trainor (Kevin Kadish, Meghan Trainor)
Chandelier – Sia – (Sia Furler, Jesse Shatkin)
Shake it Off – Taylor Swift – (Max Martin, Shellback, Taylor Swift)
Stay With Me (Darkchild Version) – (James Napier, William Phillips, Sam Smith)
Take Me to Church – Hozier – (Andrew Hozier-Byrne)

Record of the Year

Fancy – Iggy Azalea – Fancy
Chandelier – Sia – Chandelier
Stay With Me (Darkchild Version) – Sam Smith
Shake it Off – Taylor Swift
All About That Bass – Meghan Trainor

Best Pop Vocal Album

Ghost Stories – Coldplay
Bangzerz – Miley Cyrus
My Everything – Ariana Grande
Prism – Katy Perry
X – Ed Sheeran
In the Lonely Hour – Sam Smith

Best Traditional Pop Vocal Album

Cheek to Cheek – Tony Bennett & Lady Gaga
Nostalgia by Annie Lennox
Night Songs – Barry Manilow
Sending You a Little Christmas – Johnny Mathis
Partners – Barbara Streisand and Various Artists

Best Pop Solo Performance

All of Me (live version) – John Legend
Chandelier – Sia
Stay With Me – Sam Smith
Shake it Off – Taylor Swift
Happy – Pharrell

Best Pop Duo/Group Performance

Fancy – Iggy Azalea feat Charli XCX
A Sky Full of Stars – Coldplay
Say Something – A Great Big World feat Christina Aguilera
Bang Bang – Jesse J. Ariana Grande & Nicki Minaj
Dark Horse – Katy Perry feat Jesse J.

Best Country Album

Riser – Dierks Bentley
The Outsiders -Eric Church
12 Stories – Brandy Clark
Platinum – Miranda Lambert
The Way I’m Living – Lee Ann Womack

Best Country Song

American Kids – Kenny Chesney (Rodney Clawson, Luke Laird, Shane McAnally)
Automatic – Miranda Lambert – (Nicole Galyon, Natalie Hemby, Miranda Lambert)
Give Me Back my Home Town – Eric Church – (Eric Church, Luke Laird)
I’m Not Going to Miss You – Glen Campbell – (Glen Campbell, Julian Raymond)
Meanwhile Back at Mama’s – Tim McGraw feat Faith Hill – (Tom Douglas, Jaren Johnston, Jeffrey Steele)

Best Country Solo Performance

Give Me Back My Hometown – Eric Church
Invisible – Hunter Hayes
Automatic – Miranda Lambert
Something in the Water – Carrie Underwood
Cop Car – Keith Urban

Best Country Duo or Group Performance

Gentle On My Mind – The Band Perry
Meanwhile Back at Mama’s – Tim McGraw feat Faith Hill
Raise ’em Up – Keith Urban feat Eric Church
Day Drinkin’ – Little Big Town
Somethin’ Bad – Miranda Lambert and Carrie Underwood

Best Rock Album

Ryan Adams – Ryan Adams
Morning Phase – Beck
Turn Blue – The Black Keys
Hypnotic Eye – Tom Petty & the Heartbreakers
Songs of Innocence – U2

Best Rock Song 

Ain’t if Fun – Paramore (Haley Williams & Taylor York)
Blue Moon – Beck (Beck Hansen)
Fever – The Black Keys (Dan Auerback, Brian Burton & Patrick Carney)
Gimme Something Good – Ryan Adams (Ryan Adams)
Lazaretto – Jack White – (Jack White III)

Best Rock Performance

Gimme Something Good – Ryan Adams
Do I Wanna Know? – Arctic Monkeys
Blue Moon – Beck
Fever – The Black Keys
Lazaretto – Jack White

Best Metal Performance

Neon Knights – Anthrax
High Road – Mastodon
Heartbreaker – Motorhead
The Negative One – Slipknot
The Last in Line – Tenacious D

Best Alt Music Album

Alt J – This is All Yours
Reflector – Arcade Fire
Melophobia – Cage the Elephant
St. Vincent – St. Vincent
Lazaretto – Jack White

Best Urban Contemporary Album

Sail Out – Jhene Aiko
Beyonce – Beyonce
X – Chris Brown
Mali Is… – Mali Music
GIRL – Pharrell Williams

Best R&B Album

Islander – Bernhoft
Lift Your Spirit – Aloe Blacc
Love, Marriage & Divorce – Toni Braxton & Babyface
Black Radio 2 – Robert Glasper Experiment
Give the People What They Want – Sharon Jones & The Dap-Kings

Best R&B Song

Drunk in Love – Beyonce feat Jay Z (Shawn Carter, Rasool Diaz, Noel Fisher, Jerome Harmon, Beyoncé Knowles, Timothy Mosely, Andre Eric Proctor & Brian Soko)
Good Kisser – Usher (Ronald “Flip” Colson, Warren “Oak” Felder, Usher Raymond IV, Jameel Roberts, Terry “Tru” Sneed & Andrew “Pop” Wansel)
New Flame – Chris Brown feat Usher & Rick Ross (Eric Bellinger, Chris Brown, James Chambers, Malissa Hunter, Justin Booth Johnson, Mark Pitts, Usher Raymond IV, William Roberts, Maurice “”Verse”” Simmonds & Keith Thomas)
Options – Luke James feat Rick Ross (Dominic Gordon, Brandon Hesson, William Roberts & Jamaica “”Kahn-Cept”” Smith)
The Worst – Jhené Aiko – (Jhené Aiko Chilombo)

Best R&B Performance

Drunk in Love – Beyonce feat Jay Z
New Flame – Chris Brown feat Usher & Rick Ross
It’s Your World – Jennifer Hudson feat R Kelly
Like This – Ledisi
Good Kisser – Usher

Best Traditional R&B Performance

As – Marsha Ambrosius & Anthony Hamilton
I.R.S – Angie Fisher
Jesus Children – Robert Glasper feat Lalah Hathaway & Malcolm Jamal Warner
Nobody – Kem
Hold Up Wait a Minute (Woo Woo) – Antonique Smith

Best Rap Performance

3,005 – Childish Gambino
0 to 100/The Catchup – Drake
Rap God – Eminem
I – Kendrick Lamar
All I Need is You – Lecrae

Best Rap/Sung Collaboration

Blak MagiK –  Common feat Jhene Aiko
The Monster – Eminem feat Rihanna
Tuesday – I Love Makonnen feat Drake
Studio – Schoolboy Q feat DJ The Chicago Kid
Bound 2 – Kanye West and Charlie Wilson

Best Rap Album

The New Classic – Iggy Azalea
Because the Internet – Childish Gambino
Nobody’s Smiling – Common
The Marshall Mathers LP II – Eminem
Oxymoron – Schoolboy Q
Black Hollywood – Wiz Khalifa

Best Rap Song

Anaconda – Niki Minaj (Ernest Clark, Jamal Jones, Onika Maraj, Marcos Palacios & J. Solone-Myvett)
Bound 2 – Kanye West & Charlie Wilson (Mike Dean, Malik Jones, Che Pope, Elon Rutberg, Sakiya Sandifer, John Stephens, Kanye West, Charlie Wilson & Cydel Young)
I – Kendrick Lamar – (K. Duckworth & C. Smith)
We Dem Boyz – Wiz Khalifa – (N. Fisher & C. Thomaz)
0 To 100 / The Catch Up – Drake – (A. Feeney, Aubrey Graham, A. Hernandez, P. Jefferies, M. Samuels & Noah Shebib)

Best Dance Recording

Never Say Never – Basement Jaxx
Rather Be – Clean Bandit feat Jess Glynne
F for You – Disclosure feat Mary J. Blige
I Got You – Duke Dumong feat Jax Jones
Faded – Zhu

Best Dance/Electronica Album

Syro – Aphex Twin
While (1<2) – Deadmaus
Nabuma Rubberband – Little Dragon
Do It Again – Royksopp & Robin
Damage Control – Mat Zo

Best Arrangement, Instrumental or A Cappela

Beautiful Dreamer – The Pete McGuiness Jazz Orchestra – (Pete McGuiness, Arranger)
Daft Punk – Pentatonix (Ben Bram, Mitch Grassi, Scott Hoying, Avi Kaplan, Kirstie Maldonado & Kevin Olusola, arrangers)
Get Smart – Gordin Goodwin’s Big Phat Band (Gordon Goodwin, Arranger)
Guantanamera – Alfredo Rodríguez (Alfredo Rodríguez, arranger)
Moon River – Amy Dickson (Chris Walden, Arranger)

BEST AMERICAN ROOTS PERFORMANCE

Statesboro Blues Gregg Allman & Taj Mahal
Track from: All My Friends: Celebrating The Songs & Voice Of Gregg Allman
A Feather’s Not A Bird Rosanne Cash
Track from: The River & The Thread
And When I Die Billy Childs Featuring Alison Krauss & Jerry Douglas
Track from: Map To The Treasure: Reimagining Laura Nyro
The Old Me Better Keb’ Mo’ Featuring The California Feetwarmers
Track from: Bluesamericana
Destination Nickel Creek
Track from: A Dotted Line

BEST AMERICAN ROOTS SONG

A Feather’s Not A Bird Rosanne Cash Rosanne Cash & John Leventhal, songwriters (Rosanne Cash)
Track from: The River & The Thread
Just So Much Jesse Winchester Jesse Winchester, songwriter (Jesse Winchester)
Track from: A Reasonable Amount Of Trouble
The New York Trains The Del McCoury Band Woody Guthrie & Del McCoury, songwriters (The Del McCoury Band)
Track from: My Name Is New York: Deluxe Audio Book
Pretty Little One Steve Martin And The Steep Canyon Rangers Featuring Edie Brickell Steve Martin, songwriter (Steve Martin And The Steep Canyon Rangers Featuring Edie Brickell)
Track from: Live
Terms Of My Surrender John Hiatt John Hiatt, songwriter (John Hiatt)
Track from: Terms of My Surrender

Best Americana Album

The River & The Thread – Roseanne Cash
Terms of My Surrender – John Hiatt
Bluesamericana – Keb Mo
Nickel Creek – A Dotted Line
Metamodern Sounds in Country Music – Sturgill Simpson

BEST BLUEGRASS ALBUM

The Earls Of Leicester The Earls Of Leicester
Noam Pikelny Plays Kenny Baker Plays Bill Monroe Noam Pikelny
Cold Spell Frank Solivan & Dirty Kitchen
Into My Own Bryan Sutton
Only Me Rhonda Vincent

BEST BLUES ALBUM

Common Ground – Dave Alvin & Phil Alvin Play And Sing The Songs Of Big Bill Broonzy Dave Alvin & Phil Alvin
Promise Of A Brand New Day Ruthie Foster
Juke Joint Chapel Charlie Musselwhite
Decisions Bobby Rush With Blinddog Smokin’
Step Back Johnny Winter

BEST FOLK ALBUM

Three Bells Mike Auldridge, Jerry Douglas & Rob Ickes
Follow The Music Alice Gerrard
The Nocturne Diaries Eliza Gilkyson
Remedy Old Crow Medicine Show
A Reasonable Amount Of Trouble Jesse Winchester

BEST REGIONAL ROOTS MUSIC ALBUM

Light The Stars Bonsoir, Catin
Hanu ‘A’ala Kamaka Kukona
Love’s Lies Magnolia Sisters
The Legacy Jo-El Sonnier
Ceremony Joe Tohonnie Jr.

Best Gospel Album

Help – Erica Campbell
Amazing – Ricky Dillard & New G
Withholding Nothing – William McDowell
Forever Yours – Smokie Norful
Vintage Worship – Anita Wilson

BEST GOSPEL PERFORMANCE/SONG

Help Erica Campbell Featuring Lecrae Erica Campbell Featuring Lecrae; Erica Campbell, Warryn Campbell, Hasben Jones, Harold Lilly, Lecrae Moore & Aaron Sledge, songwriters
Track from: Help
Sunday A.M. [Live] Karen Clark Sheard Karen Clark Sheard; Rudy Currence & Donald Lawrence, songwriters
I Believe Mali Music Mali Music; Kortney J. Pollard, songwriter Track from: Mali Is…
No Greater Love Smokie Norful Smokie Norful; Aaron W. Lindsey & Smokie Norful, songwriters
Love On The Radio The Walls Group The Walls Group; Kirk Franklin, songwriter Track from: Fast Forward

BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC PERFORMANCE/SONG

Write Your Story Francesca Battistelli Francesca Battistelli; Francesca Battistelli, David Arthur Garcia & Ben Glover, songwriters Track from: If We’re Honest
Come As You Are Crowder Crowder; David Crowder, Ben Glover & Matt Maher, songwriters
Messengers Lecrae Featuring For King & Country Lecrae Featuring For King & Country; Torrance Esmond, Ran Jackson, Ricky Jackson, Kenneth Chris Mackey, Lecrae Moore, Joseph Prielozny, Joel Smallbone & Luke Smallbone, songwriters
Shake MercyMe MercyMe; Nathan Cochran, David Arthur Garcia, Ben Glover, Barry Graul, Bart Millard, Soli Olds, Mike Scheuchzer & Robby Shaffer, songwriters Track from: Welcome To The New
Multiplied Needtobreathe Needtobreathe; Bear Rinehart & Bo Rinehart, songwriters Track from: Rivers In The Wasteland

BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC ALBUM

If We’re Honest Francesca Battistelli
Run Wild. Live Free. Love Strong. For King & Country
Hurricane Natalie Grant
Welcome To The New MercyMe
Royal Tailor Royal Tailor

BEST ROOTS GOSPEL ALBUM

Forever Changed T. Graham Brown
Shine For All The People Mike Farris
Hymns Gaither Vocal Band
A Cappella The Martins
His Way Of Loving Me Tim Menzies

BEST LATIN POP ALBUM

Tangos Rubén Blades
Elypse Camila
Raíz Lila Downs, Niña Pastori And Soledad
Loco De Amor Juanes
Gracias Por Estar Aquí Marco Antonio Solís

BEST LATIN ROCK, URBAN OR ALTERNATIVE ALBUM

Multiviral Calle 13
Behind The Machine (Detrás De La Máquina) Chocquibtown
Bailar En La Cueva Jorge Drexler
Agua Maldita Molotov
Vengo Ana Tijoux

BEST REGIONAL MEXICAN MUSIC ALBUM (INCLUDING TEJANO)

Lastima Que Sean Ajenas Pepe Aguilar
Mano A Mano – Tangos A La Manera De Vicente Fernández Vicente Fernández
Voz Y Guitarra Ixya Herrera featuring Elias Torres
15 Aniversario Mariachi Divas De Cindy Shea
Alegría Del Mariachi Mariachi Los Arrieros Del Valle

BEST TROPICAL LATIN ALBUM

50 Aniversario El Gran Combo De Puerto Rico
First Class To Havana Aymee Nuviola
Live Palo!
El Asunto Totó La Momposina
Más + Corazón Profundo Carlos Vives

Best Reggae Album

Ziggy Marley – Fly Rasta
Lee ‘Scratch’ Perry – Back on the Controls
Sean Paul – Full Frequency
Shaggy – Out of Many, One Music
Sly & Robbie & Spicy Chocolate – The Reggae Power
Soja – Amid the Noise and the Haste

BEST WORLD MUSIC ALBUMToumani & Sidiki Toumani Diabaté & Sidiki Diabaté
Eve Angelique Kidjo
Our World In Song Wu Man, Luis Conte & Daniel Ho
Magic Sergio Mendes
Traces Of You Anoushka Shankar

Best New Age Album

Bhkati – Paul Avgerinos
Ritual – Peter Kater & R. Carlos Nakai
Winds of Samsara – Ricky Kej & Wouter Kellerman
Symphony Live In Istanbul – Kitaro
In Love And Longing – Silvia Nakkach & David Darling

BEST CHILDREN’S ALBUM

Appetite For Construction The Pop Ups
I Am Malala: How One Girl Stood Up For Education And Changed The World (Malala Yousafzai) Neela Vaswani
Just Say Hi! Brady Rymer And The Little Band That Could
The Perfect Quirk Secret Agent 23 Skidoo
Through The Woods The Okee Dokee Brothers

BEST IMPROVISED JAZZ SOLO

The Eye Of The Hurricane Kenny Barron, soloist
Track from: Gerry Gibbs Thrasher Dream Trio (Gerry Gibbs Thrasher Dream Trio)
Fingerprints Chick Corea, soloist
Track from: Trilogy (Chick Corea Trio)
You & The Night & The Music Fred Hersch, soloist
Track from: Floating (Fred Hersch Trio)
Recorda Me Joe Lovano, soloist
Track from: The Latin Side Of Joe Henderson (Conrad Herwig Featuring Joe Lovano)
Sleeping Giant Brad Mehldau, soloist
Track from: Mehliana: Taming The Dragon (Brad Mehldau & Mark Guiliana)

BEST JAZZ VOCAL ALBUM

Map To The Treasure: Reimagining Laura Nyro (Billy Childs & Larry Klein, producers) Various Artists
I Wanna Be Evil: With Love to Eartha Kitt René Marie
Live In NYC Gretchen Parlato
Beautiful Life Dianne Reeves
Paris Sessions Tierney Sutton

BEST JAZZ INSTRUMENTAL ALBUM

Landmarks Brian Blade & The Fellowship Band
Trilogy Chick Corea Trio
Floating Fred Hersch Trio
Enjoy The View Bobby Hutcherson, David Sanborn, Joey DeFrancesco Featuring Billy Hart
All Rise: A Joyful Elegy For Fats Waller Jason Moran

BEST LARGE JAZZ ENSEMBLE ALBUM

The L.A. Treasures Project The Clayton-Hamilton Jazz Orchestra
Life In The Bubble Gordon Goodwin’s Big Phat Band
Quiet Pride: The Elizabeth Catlett Project Rufus Reid
Live: I Hear The Sound Archie Shepp Attica Blues Orchestra
OverTime: Music Of Bob Brookmeyer The Vanguard Jazz Orchestra

BEST LATIN JAZZ ALBUM

The Latin Side Of Joe Henderson Conrad Herwig Featuring Joe Lovano
The Pedrito Martinez Group The Pedrito Martinez Group
The Offense Of The Drum Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
Second Half Emilio Solla Y La Inestable De Brooklyn
New Throned King Yosvany Terry

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

American Hustle – Various Artists
Frozen – Various Artists
Get on Up: The James Brown Story – James Brown
Guardians of the Galaxy: Awesome Mix Vol 1 – Various Artists
The Wolf of Wall Street – Various Artists

BEST SCORE SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA

Frozen Christophe Beck, composer
Gone Girl Trent Reznor & Atticus Ross, composers
The Grand Budapest Hotel Alexandre Desplat, composer
Gravity Steven Price, composer
Saving Mr. Banks Thomas Newman, composer

BEST SONG WRITTEN FOR VISUAL MEDIA

Everything Is Awesome!!! Joshua Bartholomew, Lisa Harriton, Shawn Patterson, Andy Samberg, Akiva Schaffer & Jorma Taccone, songwriters (Tegan And Sara Featuring The Lonely Island)
Label: WaterTower Music; Publishers: Waner-Olive Music, LLC, Drohnend Publishing, Shebar Music, Boner Tek, Snuglar Entertainment
Track from: The Lego Movie
I See Fire Ed Sheeran, songwriter (Ed Sheeran)
Track from: The Hobbit: The Desolation Of Smaug
I’m Not Gonna Miss You Glen Campbell & Julian Raymond, songwriters (Glen Campbell)
Track from: Glen Campbell, I’ll Be Me
Let It Go Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Idina Menzel)
Track from: Frozen
The Moon Song Spike Jonze & Karen O, songwriters (Scarlett Johansson & Joaquin Phoenix)
Track from: Her

BEST MUSICAL THEATER ALBUM

Aladdin James Monroe Iglehart, Adam Jacobs & Courtney Reed, principal soloists; Frank Filipetti, Michael Kosarin, Alan Menken & Chris Montan, producers (Alan Menken, composer; Howard Ashman, Chad Beguelin & Tim Rice, lyricists) (Original Broadway Cast)
Beautiful: The Carole King Musical Jessie Mueller, principal soloist; Jason Howland, Steve Sidwell & Billy Jay Stein, producers (Carole King, composer & lyricist) (Original Broadway Cast)
A Gentleman’s Guide To Love & Murder Jefferson Mays & Bryce Pinkham, principal soloists; Kurt Deutsch & Joel Moss, producers; Robert L. Freedman, lyricist; Steven Lutvak, composer & lyricist (Original Broadway Cast)
Hedwig And The Angry Inch Lena Hall & Neil Patrick Harris, principal soloists; Justin Craig, Tim O’Heir & Stephen Trask, producers (Stephen Trask, composer & lyricist) (Original Broadway Cast)
West Side Story Cheyenne Jackson & Alexandra Silber, principal soloists; Michael Tilson Thomas & Jack Vad, producers (Leonard Bernstein, composer; Stephen Sondheim, lyricist) (Cheyenne Jackson & Alexandra Silber With The San Francisco Symphony)

BEST MUSIC FILM

Beyoncé & Jay Z: On The Run Tour Beyoncé & Jay Z Jonas Åkerlund, video director; Ed Burke, Svana Gisla & Dan Parise, video producers
Ghost Stories Coldplay Paul Dugdale, video director; Jim Parsons, video producer
20 Feet From Stardom Darlene Love, Merry Clayton, Lisa Fischer & Judith Hill Morgan Neville, video director; Gil Friesen & Caitrin Rogers, video producers
Metallica Through The Never Metallica Nimród Antal, video director; Adam Ellison & Charlotte Huggins, video producers
The Truth About Love Tour: Live From Melbourne Pink Larn Poland, video director; Roger Davies, video producer

Spoken Word Album

Actors Anonymous – James Franco
A Call to Action – Jimmy Carter
Carsick: John Waters Hitchhikes Across America – John Waters
Diary of a Mad Diva – Joan Rivers
A Fighting Chance – Elizabeth Warren
We Will Survive: True Stories of  Encouragement, Inspiration and the Power of Song – Gloria Gaynor

BEST COMEDY ALBUM

Mandatory Fun “Weird Al” Yankovic
Obsessed Jim Gaffigan
Oh My God Louis C.K.
Tragedy Plus Comedy Equals Time Patton Oswalt
We Are Miracles Sarah Silverman

Best Contemporary Instrumental Album

Wild Heart – Mindi Abair
Slam Dunk – Gerald Albright
Nathan East – Nathan East
Jazz Funk Soul – Jeff Lorber, Chuck Loeb, Everette Harp
Bass & Mandolin – Chris Thile & Edgar Meyer

BEST REMIXED RECORDING, NON-CLASSICAL

All Of Me (Tiesto’s Birthday Treatment Remix) Tijs Michiel Verwest, remixer (John Legend)
Falling Out (Ming Remix) MING, remixer (Crossfingers Featuring Danny Losito)
Pompeii (Audien Remix) Audien, remixer (Bastille)
The Rising (Eddie Amador Remix) Eddie Amador, remixer (Five Knives)
Smile (Kaskade Edit) Ryan Raddon, remixer (Galantis) Track from: Galantis EP
Waves (Robin Schulz Remix) Robin Schulz, remixer (Mr. Probz)

BEST ARRANGEMENT, INSTRUMENTS AND VOCALS

All My Tomorrows Jeremy Fox, arranger (Jeremy Fox Featuring Kate McGarry)
Track from: With Love: Arrangements For Some Of My Favorite Singers
Goodnight America Vince Mendoza, arranger (Mary Chapin Carpenter)
Track from: Songs From The Movie
New York Tendaberry Billy Childs, arranger (Billy Childs Featuring Renée Fleming & Yo-Yo Ma)
Track from: Map To The Treasure: Reimagining Laura Nyro
Party Rockers Gordon Goodwin & Judith Hill, arrangers (Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
Track from: Life In The Bubble
What Are You Doing The Rest Of Your Life? Pete McGuinness, arranger (The Pete McGuinness Jazz Orchestra)
Track from: Strength In Numbers

Producer of the Year – Non Classical

Paul Epworth
John Hill
Jay Joyce
Greg Kurstin
Max Martin

Best Music Video

We Exist – Arcade Fire
Turn Down for What – DJ Snake & Little Jon
Chandelier – Sia
Happy – Pharrell
The Golden Age – Woodkid feat Max Richter

BEST RECORDING PACKAGE

Formosa Medicine Show David Chen & Andrew Wong, art directors (The Muddy Basin Ramblers)
Indie Cindy Vaughan Oliver, art director (Pixies)
Lightning Bolt Jeff Ament, Don Pendleton, Joe Spix & Jerome Turner, art directors (Pearl Jam)
LP1 Jesse Kanda, art director (FKA Twigs)
Whispers Sarah Larnach, art director (Passenger)

BEST BOXED OR SPECIAL LIMITED EDITION PACKAGE

Cities Of Darkscorch Leland Meiners & Ken Shipley, art directors (Various Artists)
A Letter Home (Vinyl Box Set) Gary Burden & Jenice Heo, art directors (Neil Young)
The Rise & Fall Of Paramount Records, Volume One (1917-27) Susan Archie, Dean Blackwood & Jack White, art directors (Various Artists)
Sparks (Deluxe Album Box Set) Andy Carne & Imogen Heap, art directors (Imogen Heap)
Spring 1990 (The Other One) Jessica Dessner, Lisa Glines, Doran Tyson & Steve Vance, art directors (Grateful Dead)

BEST ALBUM NOTES

Happy: The 1920 Rainbo Orchestra Sides David Sager, album notes writer (Isham Jones Rainbo Orchestra)
I’m Just Like You: Sly’s Stone Flower 1969-70 Alec Palao, album notes writer (Various Artists)
Offering: Live At Temple University Ashley Kahn, album notes writer (John Coltrane)
The Other Side Of Bakersfield: 1950s & 60s Boppers And Rockers From ‘Nashville West’, Vol. 1 Scott B. Bomar, album notes writer (Various Artists)
Purple Snow: Forecasting The Minneapolis Sound Jon Kirby, album notes writer (Various Artists)
The Rise & Fall Of Paramount Records, Volume One (1917-27) Scott Blackwood, album notes writer (Various Artists)

BEST HISTORICAL ALBUM

Black Europe: The Sounds And Images Of Black People In Europe Pre-1927 Jeffrey Green, Ranier E. Lotz & Howard Rye, compilation producers; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists)
The Garden Spot Programs, 1950 Colin Escott & Cheryl Pawelski, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Hank Williams)
Happy: The 1920 Rainbo Orchestra Sides Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, mastering engineer (Isham Jones Rainbo Orchestra)
Longing For The Past: The 78 RPM Era In Southeast Asia Steven Lance Ledbetter & David Murray, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)
There’s A Dream I’ve Been Saving: Lee Hazlewood Industries 1966 – 1971 (Deluxe Edition) Hunter Lea, Patrick McCarthy & Matt Sullivan, compilation producers; John Baldwin, mastering engineer (Various Artists)

BEST ENGINEERED ALBUM, NON-CLASSICAL

Bass & Mandolin Richard King & Dave Sinko, engineers; Robert C. Ludwig, mastering engineer (Chris Thile & Edgar Meyer)
Bluesamericana Ross Hogarth & Casey Wasner, engineers; Richard Dodd, mastering engineer (Keb’ Mo’)
Morning Phase Tom Elmhirst, David Greenbaum, Florian Lagatta, Cole Marsden Greif-Neill, Robbie Nelson, Darrell Thorp, Cassidy Turbin & Joe Visciano, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Beck)
The Way I’m Livin’ Chuck Ainlay, engineer; Gavin Lurssen, mastering engineer (Lee Ann Womack)
What’s Left Is Forever Tchad Blake, Thomas Dybdahl, Oyvind Jakobsen, Jo Ranheim, Itai Shapira & David Way, engineers; Bernie Grundman, mastering engineer (Thomas Dybdahl)

BEST SURROUND SOUND ALBUM

Beppe: Remote Galaxy Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Vladimir Ashkenazy & Philharmonia Orchestra)
Beyoncé Elliot Scheiner, surround mix engineer; Bob Ludwig, surround mastering engineer; Beyoncé Knowles, surround producer (Beyoncé)
Chamberland: The Berlin Remixes David Miles Huber, surround mix engineer; David Miles Huber, surround mastering engineer; David Miles Huber, surround producer (David Miles Huber)
The Division Bell (20th Anniversary Deluxe Box Set) Damon Iddins & Andy Jackson, surround mix engineers; Damon Iddins & Andy Jackson, surround mastering engineers (Pink Floyd)
Epics Of Love Hans-Jörg Maucksch, surround mix engineer; Hans-Jörg Maucksch, surround mastering engineer; Günter Pauler, surround producer (Song Zuying, Yu Long & China Philharmonic Orchestra)
Mahler: Symphony No. 2 ‘Resurrection’ Michael Bishop & Robert Friedrich, surround mix engineers; Michael Bishop, surround mastering engineer; Elaine Martone, surround producer (Benjamin Zander & Philharmonia Orchestra)

BEST ENGINEERED ALBUM, CLASSICAL

Adams, John: City Noir Richard King, engineer; Wolfgang Schiefermair, mastering engineer (David Robertson & St. Louis Symphony)
Adams, John Luther: Become Ocean Dmitriy Lipay & Nathaniel Reichman, engineers; Nathaniel Reichman, mastering engineer (Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
Dutilleux: Symphony No. 1; Tout Un Monde Lointain; The Shadows Of Time Dmitriy Lipay, engineer; Dmitriy Lipay, mastering engineer (Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
Riccardo Muti Conducts Mason Bates & Anna Clyne David Frost & Christopher Willis, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)
Vaughan Williams: Dona Nobis Pacem; Symphony No. 4; The Lark Ascending Michael Bishop, engineer; Michael Bishop, mastering engineer (Robert Spano, Norman Mackenzie, Atlanta Symphony Orchestra & Chorus)

PRODUCER OF THE YEAR, CLASSICAL

Morten Lindberg
Dmitriy Lipay
Elaine Martone
Judith Sherman
David Starobin

BEST ORCHESTRAL PERFORMANCE

Adams, John: City Noir David Robertson, conductor (St. Louis Symphony)
Dutilleux: Symphony No. 1; Tout Un Monde Lointain; The Shadows Of Time Ludovic Morlot, conductor Seattle Symphony)
Dvo?ák: Symphony No. 8; Janá?ek: Symphonic Suite From Jen?fa Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)
Schumann: Symphonien 1-4 Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker)
Sibelius: Symphonies Nos. 6 & 7; Tapiola Robert Spano, conductor (Atlanta Symphony Orchestra)

BEST OPERA RECORDING

Charpentier: La Descente D’Orphée Aux Enfers Paul O’Dette & Stephen Stubbs, conductors; Aaron Sheehan; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early Music Festival Chamber Ensemble; Boston Early Music Festival Vocal Ensemble)
Milhaud: L’Orestie D’Eschyle Kenneth Kiesler, conductor; Dan Kempson, Jennifer Lane, Tamara Mumford, Sidney Outlaw, Lori Phillips & Brenda Rae; Tim Handley, producer (University Of Michigan Percussion Ensemble & University Of Michigan Symphony Orchestra; University Of Michigan Chamber Choir, University Of Michigan Orpheus Singers, University Of Michigan University Choir & UMS Choral Union)
Rameau: Hippolyte Et Aricie William Christie, conductor; Sarah Connolly, Stéphane Degout, Christiane Karg, Ed Lyon & Katherine Watson; Sébastien Chonion, producer (Orchestra Of The Age Of Enlightenment; The Glyndebourne Chorus)
Schönberg: Moses Und Aron Sylvain Cambreling, conductor; Andreas Conrad & Franz Grundheber; Reinhard Oechsler, producer (SWR Sinfonieorchester Baden-Baden Und Freiburg; EuropaChorAkademie)
Strauss: Elektra Christian Thielemann, conductor; Evelyn Herlitzius, Waltraud Meier, René Pape & Anne Schwanewilms; Arend Prohmann, producer (Staatskapelle Dresden; Sächsischer Staatsopernchor Dresden)

BEST CHORAL PERFORMANCE

Bach: Matthäus-Passion René Jacobs, conductor (Werner Güra & Johannes Weisser; Akademie Für Alte Musik Berlin; Rias Kammerchor & Staats-Und Domchor Berlin)
Dyrud: Out Of Darkness Vivianne Sydnes, conductor (Erlend Aagaard Nilsen & Geir Morten Øien; Sarah Head & Lars Sitter; Nidaros Cathedral Choir)
Holst: First Choral Symphony; The Mystic Trumpeter Andrew Davis, conductor; Stephen Jackson, chorus master (Susan Gritton; BBC Symphony Orchestra; BBC Symphony Chorus)
Mozart: Requiem John Butt, conductor (Matthew Brook, Rowan Hellier, Thomas Hobbs & Joanne Lunn; Dunedin Consort)
The Sacred Spirit Of Russia Craig Hella Johnson, conductor (Conspirare)

BEST CHAMBER MUSIC/SMALL ENSEMBLE PERFORMANCE

Dreams & Prayers David Krakauer & A Far Cry
In 27 Pieces – The Hilary Hahn Encores Hilary Hahn & Cory Smythe
Martin?: Cello Sonatas Nos. 1-3 Steven Isserlis & Olli Mustonen
Partch: Castor & Pollux Partch Track from: Partch: Plectra & Percussion Dances
Sing Thee Nowell New York Polyphony

BEST CLASSICAL INSTRUMENTAL SOLO

All The Things You Are Leon Fleisher
The Carnegie Recital Daniil Trifonov
Dutilleux: Tout Un Monde Lointain Xavier Phillips; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony) Track from: Dutilleux: Symphony No. 1; Tout Un Monde Lointain; The Shadows Of Time
Play Jason Vieaux
Toccatas Jory Vinikour

BEST CLASSICAL SOLO VOCAL ALBUM

Douce France Anne Sofie Von Otter; Bengt Forsberg, accompanist (Carl Bagge, Margareta Bengston, Mats Bergström, Per Ekdahl, Bengan Janson, Olle Linder & Antoine Tamestit)
Porpora: Arias Philippe Jaroussky; Andrea Marcon, conductor (Cecilia Bartoli; Venice Baroque Orchestra)
Schubert: Die Schöne Müllerin Florian Boesch; Malcolm Martineau, accompanist
Stella Di Napoli Joyce DiDonato; Riccardo Minasi, conductor (Chœur De L’Opéra National De Lyon; Orchestre De L’Opéra National De Lyon)
Virtuoso Rossini Arias Lawrence Brownlee; Constantine Orbelian, conductor (Kaunas City Symphony Orchestra)

BEST CLASSICAL COMPENDIUM

Britten To America Jeffrey Skidmore, conductor; Colin Matthews, producer
Mieczys?aw Weinberg Giedr? Dirvanauskait?, Daniil Grishin, Gidon Kremer, & Daniil Trifonov & Kremerata Baltica; Manfred Eicher, producer
Mike Marshall & The Turtle Island Quartet Mike Marshall & Turtle Island Quartet; Mike Marshall, producer
Partch: Plectra & Percussion Dances Partch; John Schneider, producer
The Solent – Fifty Years Of Music By Ralph Vaughan Williams Paul Daniel, conductor; Andrew Walton, producer

BEST CONTEMPORARY CLASSICAL COMPOSITION

Adams, John Luther: Become Ocean
John Luther Adams, composer (Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
Clyne, Anna: Prince Of Clouds Anna Clyne, composer (Jaime Laredo, Jennifer Koh, Vinay Parameswaran & Curtis 20/21 Ensemble) Track from: Two X Four
Crumb, George: Voices From The Heartland George Crumb, composer (Ann Crumb, Patrick Mason, James Freeman & Orchestra 2001) Track from: Complete Crumb Edition, Vol. 16
Paulus, Stephen: Concerto For Two Trumpets & Band Stephen Paulus, composer (Eric Berlin, Richard Kelley, James Patrick Miller & UMASS Wind Ensemble)Track from: Fantastique – Premieres For Trumpet & Wind Ensemble
Sierra, Roberto: Sinfonía No. 4 Roberto Sierra, composer (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Track from: Sierra: Sinfonía No. 4; Fandangos; Carnaval

About mj santilli 29186 Articles
Founder and editor of mjsbigblog.com, home of the awesomest fan community on the net. I love cheesy singing shows of all kinds, whether reality or scripted. I adore American Idol, but also love The Voice, Glee, X Factor and more!